TOPlist
 
Aikido Žďár © 2008
 
Něco málo o klubu Aikido - Žďár nad Sázavou


AIKIDO ŽĎÁR je organizován pod UNITOP SKP Žďár nad Sázavou,o.s.

AIKIDO ŽĎÁR je též členem a součástí organizace BOHEMIA AIKIKAI a je jedinou oficiální organizací v České republice reprezentující styl aikido vyučovaný panem Shoji Nishio Senseiem.

V našem AIKIDO KLUBU praktikujeme propracovaný systém nazývaný Nishio Ryu, který systematicky pomocí zbraní (bokken, jo a tanto) umožňuje pochopit a správně provést techniku beze zbraně. Dalším nejvýznamnějším rysem tohoto stylu je dynamika pramenící z dlouholetého Nishiova studia karate, judo, iaido a jodó. Všechna tato bojová umění ovlivnila přirozeným způsobem aikido a vznikl neopakovatelný styl aikido.

Patříme mezi malé kluby s přibližně 20-ti členy a díky tomu se může učitel individuálně věnovat jednotlivým studentům. Přístup nejen učitelů, ale i ostatních v dojo je otevřený, takže začátečníci se nemusí obávat svých začátků. Každý jsme jednou začínali.HISTORIE KLUBU:

Po sametové revoluci nastal v naší republice „hlad“ po nových bojových uměních. S otevřením hranic se zde vyrojila spousta druhů bojových stylů, mezi nimi také aikido. To nás oslovilo nejvíce svojí filozofií. Proto Radek Graman, jeden z trenérů Karate, začátkem roku 1996 osobně navštívil senseie Jana Mareše v jeho dojo v Benešově u Prahy a domluvil s ním seminář v našem v dojo.

Aikido klub ve Žďáru nad Sázavou tak vznikl v březnu 1996, po semináři senseie Jan Mareš ( v té době 2. DAN ČFAI), v návaznosti na oddíl Karate, který zde fungoval pod organizací Sportovní klub policie - SKP UNITOP. U ní jsme evidováni dodnes a bez ní by bylo i snad nereálná existence klubu. Mezi výhody určitě patřilo zázemí SKP UNITOP s vlastním dojo s tatami. A také fungující Karate klub s partou zapálených nadšenců pro bojové umění. Se vznikem Aikido se pojil vstup do organizace České federace AIKIDO - ČFAI.

I přes samá pozitiva byly začátky těžké. Ostatně, ve kterém klubu nééé. Co jsme pochytili na seminářích či ze zakoupených videokazet renomovaných mistrů Aikido - Saotomeho, Ikedy, Kerna a pod., to jsme potom pracně na trénincích cvičili. Na dalším semináři ale bylo vše jinak. I naši senseové se vyvíjeli, co platilo před tím, na další stáži už ne. Tak zase vše znova a zpátky na stromy! Vždyť jsme také byli odkázáni jen na sebe, sice jako trenéři karate(Radek Graman, Ludvík Leška) a Radek Šípek, ale bez technického stupně aikido a bez učitele!!!

Přesto jsme měli technické aikido růsty ve znamení prvního pěkného mae ukemi, ushiro ukemi, hambo ukemi. První, aspoň částečně fungující techniky, s heslem " Když to nejde touto silou, tak to určitě půjde větší silou". Úspěch prvního technického Kyu stupně, hakamy či mistrovského stupně (současný sensei Radek Šípek, 2. DAN AIKIKAI). Ale s tímto také souvisí první pohmožděniny, naraženiny, urvané vazy na klíční kosti, na kolenou, zlomené kosti na rukách, nohách, zlomený noc, natržené obočí bokkenem apod. Jak by asi řekl klasik “špatné maso musí jít pryč“.

Naším Aikido klubem prošly stovky nadšenců všech věkových kategorií, od dětí až po téměř 50-ti leté. Většina z nich chtěla být brzy „Seagaly nebo nepřemožitelnými rváči“, ale záhy zjistili, že cesta bojovníka je trochu delší a úmornější než čekali - spousta let dřiny a odříkání.

Za úspěchy našeho klubu pod organizací ČFAI bylo považováno vedení úspěšného školení trenérů Aikido a organizování tří ročníků letních škol s Janem Marešem. Jeho členové navštívili desítky, národních či zahraničních seminářů.

Zlom dalšího vývoje klubu nastal rokem 2002, po návštěvě semináře s hlavním představitelem organizace Bohemia Aikikai - Jiří Marek sensei (tehdy 3. DAN AIKIKAI,2. DAN AIKI TOHO IAI). Jeho prezentování technik Aikido nám dalo odpovědi na spoustu otázek, které jsme marně hledali v ČFAI a vyplnilo tak hlavně mezery v práci se zbraní, smysl použití a spojení Aikido se zbraněmi - bokenem a jo. Jeho cvičení nám potvrdilo to, že Aikido bylo vytvořeno z umění boje s mečem či kopím.

Od té doby klub navštěvuje semináře organizované Bohemia Aikikai a pravidelně jezdí na japonské mistry - Ichiro Shishiya sensei, 6. Dan, Koji Yoshida sensei, 7. Dan, Takashi Kuroki sensei, 4. Dan - a jiné evropské senseie Nishio Ryu - Jean Michel Bovio, 6. Dan - Francie, Jan Bunzel, 6. Dan - Dánsko a Jacques Chervin, 3. Dan - Guadeloupe. Tímto klub rozšířil náplň tréninků také o cvičení Iaido - Aiki Toho Iai, Shin Toho a Musu Shinden Ryu. Od roku 2005 se Aikido klub Žďár stal řádným klubem Bohemia Aikikai. Jeho sensei Radek Šípek, 2. Dan patří mezi čelní představitele tohoto stylu Aikido - Nishio Ryu v rámci ČR, je zkušebním komisařem a fukushidoinem Bohemia Aikikai. V roce 2008 započal šířit na svých seminářích Aikido-Nishio Ryu jako bojové úmění, ke kterému se propracoval za dlouhé roky usilovnou pílý.

10-té výročí založení Aikido klubu Žďár jsme v našem dojo 7.-8. října 2006 oslavili seminářem se senseiem J.Marek, 4. Dan Aikikai a 3. Dan Aiki Toho Iai. Tyto řádky jen stručně nastiňují 12-ti letou historii klubu,kterou jsme v roce 2008 oslavili seminářem opět se senseiem J.Markem a s ještě usilovnějším praktikováním Nishio Ryu.